انواع دوخت در طراحی لباس

انواع دوخت

  • انواع کوک دوخت
  • کوک ساده
  • کوک ریز و درشت ( کوک نشان )
  • کوک شلال
  • کوک شل
  • بخیه برای این نوع دوخت می توانید از نخ مخصوص ( نخ کوک ) استفاده کنید.

کوک ساده دوخت

این نوع دوخت در موارد زیادی از قبیل اتصال موقت دو قطعه پارچه، اتصال زیپ به کار می رود . طول هر کوک بین « 1-5/0سانتیمتر » است و در فواصل مساوی ( در پشت و روی پارچه ) دوخته می شود.

کوک ریز و درشت ( کوک نشان ) دوخت

برای علامت گذاری خطوط الگو روی پارچه هایی که یکال برش می خورد استفاده می شود . برای اتصال دو لایه پارچه نازک و یا اتصال پارچه به آستری نیز به کار می رود .یک کوک ریز و یک کوک درشت را به صورتیک در میان میدوزیم. ( طول کوک درشت 1 سانتیمتر باشد .)

کوک شلال دوخت

برای دوخت های تزئینی روی لباس و اتصال درزهادر هنگام پرو به کار می رود . شلال ، کوک ریز و نزدیک به هم است که طول و فاصله کوک ها با هم مساوی است. تفاوت شلال با کوک ساده در این است که شلال چون ریزتر است دوام بیشتری دارد.

کوک شل دوخت

به عنوان کوک راهنما است و برای عالمت گذاری خطوط الگو روی پارچه به کار می رود. دوخت مانند کوک ساده انجام می شود، با توجه به این که باید حلقه ای از نخ به حالت شل روی پارچه باقی بماند. دوخت را به همین ترتیب ادامه دهید. توجه داشته
باشید برای این دوخت نخ را گره نزنید.

قیچی کردن کوک شل دوخت

دو لایه پارچه را از طرفین بکشید. به طوری که اضافه نخ در بین دو قطعه قرار گرفته و آنها را قیچی کنید.

بخیه دوخت

این دوخت استحکام زیادی دارد و شبیه دوخت چرخ است. برای اتصال دائمی قسمت های مختلف لباس استفاده می شود. از راست به چپ هر بار فقط یک بخیه بزنید و سوزن را در انتهای بخیه قبلی فرو کنید. و به همین ترتیب ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه