سوپر-مدل-برتر
  •  مد در دهه 80 با شانه‌های بزرگ، موهای درشت، و مقدار زیادی بلوز مشخص می‌شد.
  • اگر در تجسم مشکل دارید، فقط به ظاهر هدرز یا صورت زخمی فکر کنید.
  • زمانی بود که افراط و تفریط به رخ می کشید، زمانی که طراحانی مانند کریستین لاکروآ، کلود مونتانا، کارولین روم، ایو سن لوران، اسکار د لا رنتا، و کارل لاگرفلد از Chanel، عصری از اکسسوری‌ها و لباس‌ها را آغاز کردند .
  • و چه کسی می تواند فوق العاده های زمانه را فراموش کند؟
  • آنها ایده آل بودند، نمایشی از تجسم دست نیافتنی اما آرزومند زرق و برق، مردم. حتی تا امروز، دهه‌ها بعد، ایمان، بروک و سیندی را می‌توان به راحتی با نام کوچکشان می شناسند

این نمادهای واقعی راه را برای دختران  در دهه 90 هموار کردند، دوران شکوفایی صنعت مدلینگ زمانی که لیندا اوانجلیستا و نائومی کمپبل سلطنت کردند. در بیلبوردها و آگهی‌های تبلیغاتی  بودند و به خاطر سبک زندگی جت‌ستینگ‌شان سرفصل‌ها را به خود جلب می‌کردند.

در زیر، 18 مورد برتر را ببینید که در  دهه 80 بودند و برای همیشه اثر خود را در مد به جا گذاشتند.

 

Inès de La Fressange

1-Inès de La Fressange

 

برای Inès de La Fressange، تبدیل شدن به یک نماد مد به نظر می رسید که در ستاره ها نوشته شده بود. از مادری مدل آرژانتینی و پدری کارگزار بورسی فرانسوی به دنیا آمد، نوع خاصی از شجره نامه از قبل طرف او بود. این را با قد و هیکل بازی ایده‌آل برای اوت کوتور تطبیق دهید، و اجتناب ناپذیر بود که کارل لاگرفلد شنل به‌خوبی در بیاید (شبیهی به بنیانگذار این برند، کوکو شانل نیز کمک کرد). طراح او را برای یک قرارداد انحصاری امضا کرد و او را به چهره ای از مزون افسانه ای تبدیل کرد. از آن زمان، او شباهت خود را به نیم تنه ماریان، نشان ملی جمهوری فرانسه، قرض داده است. کتاب Parisian Chic: A Style Guide را نوشت. یک خط با Uniqlo ایجاد کرد. و به عنوان سفیر برند راجر ویویر امضا کرد.

 

 

 

 

مد 80

2-Iman

 

ایمان از زمانی که توسط عکاس پیتر بیرد کشف شد، در طول زندگی حرفه ای خود موانع را شکست. این مدل متولد سومالی در آن زمان یکی از معدود چهره‌های سیاه‌پوست در مد بالا بود، به طوری که طراحان و هنرمندان آرایشی تجربه کمی در کار با رنگ پوست او نداشتند.  او این تجربه را به یک امپراتوری زیبایی، یعنی Iman Cosmetics تقسیم کرده است. در طول دهه‌ها، او همچنین به موزه طراحان بی‌شماری تبدیل شد (به ویژه تیری موگلر و ایو سن لوران)، سفیر بسیاری از سازمان‌های بشردوستانه بود و با خود زیگی استارداست، دیوید بووی ازدواج کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jery hall

 

 

 

 

 

 

3-Jerry Hall

 

داستان آشنایی مدل ها با ستاره های راک اساساً با جری هال آغاز شد. از برایان فری گرفته تا میک جگر (که با او یک ازدواج معمولی داشت)، زیبایی متولد تگزاس و دومین بار آمدن دریاچه ورونیکا برخی از روابط بسیار تبلیغاتی را داشت. اما قبل از همه این امور، او صنعت مد را طوفانی کرد، در تمام باندهای بزرگ قدم زد، بیش از هرکس دیگری در آن زمان براق بود و دستمزدهای سنگینی دریافت کرد. هال ممکن است خوشگل جنوبی باشد، اما حرفه او ثابت می کند که او یک رئیس نیز بوده است.

 

 

 

 

 

katoucha niane

 

 

 

 

4-Katoucha Niane

 

 

Katoucha Niane قبل از شروع حرفه مدلینگ خود با مشکلاتی روبرو شد. او که در گینه به دنیا آمد، در کودکی مجبور به تبعید شد، در نه سالگی تحت ختنه دختر قرار گرفت و در 17 سالگی ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد. این واقعیت که او به موزه ایو سن لوران و پاکو رابان تبدیل شد – با وجود این شرایط. و رنگ پوست – گواهی بر پشتکار اوست. او سرانجام پاریس را به خانه خود تبدیل کرد و در دهه 90 دنیای مدلینگ را پشت سر گذاشت تا بر فعالیت گرایی تمرکز کند. نیان در سال 2005 به کانون توجهات بازگشت تا میزبان برنامه Next Top Model فرانسه باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elle Macpherson

 

 

5-Elle Macpherson

 

ال مکفرسون پاسخ استرالیا به کریستی برینکلی بود (به زیر مراجعه کنید). او تجسم دختر همسایه بود. در واقع، او فقط برای صرفه جویی در هزینه برای کتاب های حقوق در دانشگاه سیدنی مدلینگ را دنبال کرد. اما با ظاهری تازه و چهره آمازونی او (مجله تایم او را «بدن» ابداع کرد)، واضح بود که حرفه ای به عنوان وکیل دادگستری در کار نیست. در طول دهه 80، او در انبوهی از جلدهای مجلات ظاهر شد، از جمله رکورد پنج جلد در شماره لباس شنا Sports Illustrated.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cristina Córdula

 

 

 

 

 

6-Cristina Córdula

 

مدتها قبل از اینکه ژیزل بوندشن و الساندرا آمبروزیو باند فرودگاه را زیر پا بگذارند، کریستینا کوردولا زیبایی اصلی برزیلی بود که بر دنیای مد تسلط داشت. کوردولا که قبلاً در کشور زادگاهش به دلیل حضور در تبلیغات شناخته شده بود، پس از قبول پیشنهاد یکی از دوستان و کندن موهایش به صحنه بین المللی منجنیق شد. این ظاهر توجه مزون های پیشرو را به خود جلب کرد و او به زودی در نمایشگاه های Chanel، Christian Dior و Yves Saint Laurent به یکی از اعضای اصلی نمایش تبدیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marpessa Hennink

 

 

 

 

7-Marpessa Hennink

 

اجازه نداد که رد آژانس آیلین فورد (یکی از برترین شرکت های مدلینگ در آن زمان) مانع از تحقق رویای کودکی خود برای مدل شدن شود. با معرفی آنتونیو لوپز، تصویرگر مشهور مد، این شهروند آمستردامی با طراحان برجسته روز، از جمله کارل لاگرفلد و آزالدین آلیا از Chanel ملاقات کرد. او همراه با نمایش های والنتینو، کریستین لاکروآ، اسکار د لا رنتا و کنزو در باند فرودگاه های آنها ثابت شد. در دهه 90، او پاشنه های خود را جمع کرد و به اسپانیا رفت تا یک طراح داخلی شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalma Callado

 

 

 

 

 

8-Dalma Callado

 

از جیانفرانکو فره از کریستین دیور تا والنتینو، دالما کالادو الهام بخش بزرگترین طراحان دهه 80 بود. کار او پس از آن شروع شد که در 19 سالگی برزیل را ترک کرد تا به فرانسه برود و شانس خود را امتحان کند. ثروت، همانطور که به نظر می رسد، در کنار او بود. همراه با نام‌های ذکر شده، او در میان شنل، جیوانشی و ورساچه قدم زد. انبوهی از جلدهای مجلات را تزئین کرد. و در کمپین های پرسود برای ایو سن لوران بازی کرد.

 

 

 

 

 

 

Isabella Rossellini

 

 

 

 

 

 

9-Isabella Rossellini

 

ایزابلا روسلینی چهره ای متناسب با صفحه نمایش دارد. این هنرپیشه و مدل رومی در نهایت دختر برنده اسکار اینگرید برگمن و کارگردان فیلم روبرتو روسلینی است. با توجه به ظاهر ستاره سینمای او، Lancôme، شرکت عطر و لوازم آرایشی بود که او را برای قراردادی که 14 سال به طول انجامید، امضا کرد. او همچنین در طول چندین دهه جلد مجلات متعددی را بر عهده داشت. کار او در هالیوود کم اهمیت نبود (با والدینی مانند او، این امر اجتناب ناپذیر بود). روسلینی در فیلم‌های مشهوری از جمله مخمل آبی، مرگ او تبدیل می‌شود و کتابچه بازی نقره‌ای بازی کرد. در سال 2018، 22 سال پس از اینکه او را در سن 43 سالگی خیلی پیر دانستند، لانکوم او را به عنوان سفیر برند بازگرداند.

 

 

 

 

 

 

Brooke Shields

 

 

 

 

 

 

10-Brooke Shields

 

بروک شیلدز حرفه مدلینگ خود را خیلی جوان شروع کرد، دقیقاً در 11 ماهگی، با حضور در یک آگهی تبلیغاتی در سال 1960 برای صابون Ivory. این شهروند نیویورکی سپس با نقش‌هایی در فیلم‌های بلند از جمله بچه زیبا و عشق بی‌پایان مواجه شد، جایی که او مظهر لولیتا بود. این تایپ کاست در تبلیغات تلویزیونی شلوار جین کالوین کلین تجسم شد، جایی که او در 14 سالگی گفت: «می‌خواهی بدانی بین من و کالوین‌هایم چه می‌شود؟ هیچ چی.” او در نهایت این تصویر را رها کرد، در دانشگاه پرینستون شرکت کرد و در تعدادی از برنامه های تلویزیونی تحسین شده (زنده باد جنگل رژ لب) بازی کرد.

 

 

 

11-Christie Brinkley

 

کریستی برینکلی بهترین دختر بالای شهر بود. برای شوخ طبعی: او در موزیک ویدیویی به همین نام توسط بیلی جوئل بازی کرد که در نهایت با او ازدواج کرد. او بلوند و با چشم آبی، ایده دختر همسایه را تجسم می‌کرد، پین‌آپ اصلی دهه 80. و پوشش های متعدد او در شماره لباس شنا Sports Illustrated و قرارداد 25 ساله به عنوان چهره CoverGirl گواه این احساس است.

Christie Brinkley

 

 

 

12-Paulina Porizkova

 

قرارداد 6000000 دلاری با استی لودر تسلط پائولینا پوریزکووا را در صنعت مد مستحکم کرد. این بالاترین مبلغی بود که در آن زمان به یک مدل پرداخت می شد، اما با حضور در تعداد زیادی از عکس ها و گام به گام در هر کت واک طراحان بزرگ، آن صفرها شایسته آن بودند. از روی جلد یا بازار هارپر گرفته تا کمپین های Chanel، Christian Dior و Revlon، اجتناب از شیوع Porizkova در دهه 80 دشوار بود. در کمال تعجب، او شروع کار خود را یک تصادف توصیف می کند. در 13 سالگی، در حالی که در سوئد زندگی می کرد (پوریزکووا اصالتاً اهل چکسلواکی است)، به دوستش که یک آرایشگر در حال رشد بود اجازه داد تا او را برای نمونه کارهایش نقاشی کند. به زودی استعدادیاب ها به تصاویر دست یافتند و همانطور که او در یک پست اینستاگرامی گفت، بقیه “تاریخ است”.

 

 

Kelly Emberg

13-Kim Alexis

 

کیم الکسیس که مورد علاقه عکاس ریچارد آودون است، سوژه بسیاری از تصاویر مد پاک نشدنی بود – از جلدهای بازار هارپر گرفته تا کمپین های ورساچه. او ظاهر اصلی دهه 80 را داشت: بلوند، چشم آبی و پوست برنزه. این باعث شد که او قراردادی با Revlon امضا کند و جایگزین نماد دهه 70 Lauren Hutton شود.

 

Kelly Emberg

 

 

14-Janice Dickinson

 

طرفداران مدل برتر بعدی آمریکا، جنیس دیکنسون را به عنوان قاضی سرسخت می شناسند که ادعا می کند “اولین سوپر مدل” است. اگرچه این تمایز بسیار قابل بحث است، اما نمی توان منکر محبوبیت او در دهه 80 شد. او در باند فرودگاه ها قدم زد و در کمپین های جورجیو آرمانی، والنتینو و اسکار د لا رنتا بازی کرد و چندین بار هارپر بازار را پوشش داد. دیکینسون تمام این کارها را حتی پس از اینکه ایلین فورد، نماینده مدلینگ به او گفت که بیش از حد “عجیب” و “قومی” به نظر می رسد – حتی با وجود اینکه اصل و نسب او لهستانی و انگلیسی است – انجام داد.

 

Janice Dickinson

 

15-Kelly Emberg

 

کلی امبرگ و دوست پسرش، راد استوارت، یکی از زوج‌های It در دهه 80 بودند که در پر زرق و برق‌ترین رویدادها شرکت می‌کردند و در طول مسیر تیتر اخبار را به خود جلب می‌کردند. حرفه او نیز موفق به کسب رتبه برتر شد. امبرگ که در زادگاهش هیوستون کشف شد، جایی که او یک تشویق کننده دبیرستانی بود، به جلد اول مجله Harper’s BAZAAR رفت و با برندهایی از جمله CoverGirl و Calvin Klein قرارداد بست.

Kelly Emberg

 

16-Kelly LeBrock

 

قبل از اینکه کلی لبروک به دختر فانتزی تبدیل شود، نماینده ایده آل زیبایی، در فیلم هایی مانند زن قرمز پوش و علم عجیب، او یکی از مدل های مورد تقاضا در دهه 80 بود. این بومی انگلیسی کار خود را در نیویورک آغاز کرد، جایی که به سرعت توجه ویراستارانی را به خود جلب کرد که او را در جلو و مرکز مجلات خود قرار دادند. کریستین دیور نیز توجه خود را جلب کرد و او را برای قراردادی امضا کرد که چندین دهه به طول انجامید….

Kelly Emberg

17-Tatjana Patitz

 

در سال 1983، پاتیتز در مسابقات مدل نگاه نخبگان در 17 سالگی سوم شد، که برای عقد قرارداد با او کافی بود. دو سال بعد، این مدل آلمانی روی جلد مجله بریتانیایی ووگ قرار گرفت. او به کار پربار با عکاس پیتر لیندنبرگ ادامه داد و به عنوان یکی از پنج سوپر مدل بزرگ در موزیک ویدیوی جورج مایکل “آزادی! ‘9o” در سال 1990 بازی کرد. پتیتز همچنین اغلب صفحات هارپرز بازار را تزئین می کرد، جایی که از او به عنوان یک زیبایی منحصر به فرد نفس گیر توصیف می شد: “در واقع، ویژگی های پتیتز تقریباً گیج کننده است. مانند گاربو یا مونالیزا، هدایای غیر قابل توضیح خط و درخشندگی تعریف را به چالش می کشد.”

Tatjana Patitz

18-Renée Simonsen

 

رنه سیمونسن قبل از کشف، به عنوان صندوقدار در دانمارک کار می کرد. او در سال 1982 برنده جستجوی مدل “چهره دهه هشتاد” شد. او روی جلد نشریات بین المللی مانند Vogue و Sports Illustrated ظاهر شد و بعدها به چهره Clarins، Covergirl و Maybelline تبدیل شد.

Renée Simonsen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...